SQL Server Management Studio Özelleştirme ve Hızlandırma

SQL Server Management Studio (SSMS) hiç şüphesiz SQL Server sistemlerini yönetmek ve üzerinde uygulama geliştirmek için en güçlü araçtır. Hali hazırda çalışan bir uygulama için belli anlarda bu aracı açıp standart sistem izleme prosedürleri çalıştırıyorum. Bu işlemleri yapmak nasıl zaman kazanabilirim derken SSMS’in açılma esnasında dışarıdan parametre alabildiğini öğrendim. Bu da bu tür işlemler için kısayol sağladı.

Management Studio için SQLWB.EXE ve SSMS.EXE programları kullanılır. SQL Server 2005 için SQLWB, SQL Server 2008 için de SSMS kullanılmaktadır. Bu programlar SQL Server kurulum klasörünün altındaki “Tools\Binn\VSShell\Common7\IDE” klasöründe bulunmaktadır. Bu klasör SQL Server’i kurduğumuzda işletim sistemin çevre değişkenlerinde (Environment Variables) Path alanına yazıldığı için “Start » RUN” bölümüne SSMS yazdığımızda Management Studio açılacaktır.
Aşağıdaki ekranda SSMS uygulamasının alacağı parametreler görülmektedir.

Bu parametreleri kullanarak Managemenet Studio’yu yönlendirebiliriz. Örneğin açılışta gösteriş ekranının (splash screen) görülmesini istemiyorsak “SSMS.EXE – nosplash” yazmamız yeterli olacaktır.
Aynı şekilde aşağıdaki ifade DW isimli sunucuya Windows Authentication ile bağlanıp Portal veritabanında oturum açmasını sağlar.
SSMS -S DW -d Portal -E
Rutin olarak kullandığım sistem izleme scriptlerimin bulunduğu Baslangic.SQL dosyası bulunmaktadır. Aşağıdaki parametreler Management Studio’nun yereldeki sunucuya bağlanmasını ve sorgu penceresinde dosyadaki içeriği yazmasını sağlar.
SSMS -S . -E “C:\Acilis.SQL”
Ayrıca istenirsen birden fazla SQL dosyası yazılarak birden fazla sorgu penceresi açılması sağlanabilir.
SSMS -S . -E “C:\Acilis1.SQL” “C:\Acili2.SQL”
Management Studio açıldığı zaman hangi pencerelerin açılacağı gibi başlangıç seçeneklerini Tools -> Options ->Environment(page)->General sekmesinden ayarlayabiliriz.

Konuyla ilgili olarak bazı durumlarda başka bir Windows kullanıcısı hesabını kullanarak SQL Server’e bağlanmak istediğimizde RUNAS komutuna ilgili kullanıcı adını ve Management Studio programını parametre olarak girmemiz yeterli olacaktır.
C:\Windows\System32\runas.exe /user: /netonly “C:\Program Files (x86)\Microsoft SQL Server\100\Tools\binn\VSShell\Common7\IDE\Ssms.exe -nosplash”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir