Boot Page, DBCC DBINFO (SQL Server Mimarisi – V)

Boot Page Nedir? Birçok kişi SQL Server’da Boot Page bozulma sorununu yaşamıştır. Her veri tabanı kendisi hakkında kritik bilgileri içeren bir Page’a sahiptir. Bu page FileId=1 ve PageId=9 olarak oluşturulur. Bu sayfanın en önemli özelliği sözkonusu veri tabanını başlangıcını temsil ediyor olmasıdır. Bu sayfanın bozulması durumunda hiçbir şekilde o veri tabanı ayağa kaldırılamaz, DBCC CHECKDB gibi yöntemler de fayda sağlamaz. Page (1:9)’da corrupt oluşması durumunda yapılacak tek şey elimizdeki yedekten Restore işlemi yapmaktır.

DBCC PAGE(BLOG, 1, 9, 3) komutu aracılığıyla BLOG isimli veri tabanının başlangıç sayfasını dump etmiş oluruz. Page’in içeriğinde veri tabanının ilk oluşturulduğu versiyonu, şu anki sunucunun versiyonu (dbi_Version ve dbi_CreateVersion), son (Full, Log, Differential) backup alma zamanı, yedeğin alındığı LSN numarası (Log Sequence Numbers), dirty pages LSN numarası, DBCC CHECKDB en son ne zaman başarıyla çalıştığı (dbi_DBCCLastKnownGood) gibi bilgiler bulunmaktadır.

Bu bilgilere aynı zamanda DBCC DBINFO komutuyla da erişebiliriz.

DBCC DBINFO('BLOG') 
--veya
DBCC DBINFO('BLOG') WITH TABLERESULTS

Boot Page’in bozulması durumunda aşağıdaki gibi bir hata mesajı ile karşılaştırız.

SQL Server detected a logical consistency-based I/O error: incorrect checksum (expected: 0xcdee22fa; actual: 0xcb6ea2fa). It occurred during a read of page (1:9) in database ID 19 at offset 0x00000000013000 in file ‘C:\Program Files\Microsoft SQL Server\MSSQL.1\MSSQL\DATA\BLOG.mdf’. Additional messages in the SQL Server error log or system event log may provide more detail. This is a severe error condition that threatens database integrity and must be corrected immediately. Complete a full database consistency check (DBCC CHECKDB). This error can be caused by many factors; for more information, see SQL Server Books Online.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir