SQL SERVER 2008 – Surface Area Configuration

SQL Server 2005 ile birlikte “Surface Area Configuration” isimli ayrı bir programcık kurulur. Bu araç aracılığıyla SQL Server ve Analysis Services, SQL Server Agent, Full-Text Search, Integration Services, SQL Server Browser gibi SQL Server üzerinde çalışan alt servislerin yönetimi sağlanır. Ayrıca Ad Hod Remote Queries, CLR Integration, DAC, Database Mail, xp_cmdshell gibi veritabanı tarafında SQL dünyası dışındaki özelliklerin aktif veya pasifleştirilmesi sağlanır. Bu araca Start » Programs » Microsoft SQL Server 2005 altındaki Configuration Tools bölümden ulaşılır.

SQL Server 2008’te bu araç ayrı bir program olarak kurulmayıp Policy Based Management kapsamında sunulmaktadır. Policy Based Management, SQL Server üzerinde oluşturulmuş olan kuralların yönetildiği alandır. Policy Based Management altında yeni policy (kural) oluşturulabilir veya mevcut policy’ler yönetilebilir. PBM altındaki Facet bölümü policy oluştururken kullanabileceğimiz temel özellikleri içermektedir. “Facet” kavramını SQL Server üzerinde veritabanı yöneticisi tarafında yönetebilecek özellikler olarak tanımlayabiliriz.

Konuya geri dönecek olursak “Surface Area Configuration” yönetimini SQL Server 2008’de Facets bölümü altında yapabiliyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir