VB.NET Kitabı Yayınlandı

En iyi VB.NET ve C# yazılım kitabı

VB.NET Programlama Dili
Cilt 1. Programlama İlkeleri
Bölüm 1. .NET Framework Temel Kavramları
Bölüm 2. VB.NET Programlama Diline Giriş
Bölüm 3. Veri Türleri ve Değişkenler
Bölüm 4. Operatörler
Bölüm 5. Kontrol Deyimleri
Bölüm 6. Diziler
Bölüm 7. Nesne Yönelimli Programlama
Bölüm 8. Statik Üyeler & Harici Sınıflar
Bölüm 9. OOP’nin Temel İlkeleri
Bölüm 10. Yapı, Numaralandırma ve Öznitelik
Bölüm 11. Aykırı Durum Yönetimi
Bölüm 12. NET’te Koleksiyon Nesneleri
Bölüm 13. Delegeler ve Olaylar
Bölüm 14. .NET’te Giriş/Çıkış Kullanımı
Bölüm 15. Sözce/String Türü ve Karakter Biçimlendirme İşlemleri
Bölüm 16. Operatörlerin Yeniden Yüklenmesi
Bölüm 17. Yansıma (Reflection)
Bölüm 18. Emniyetsiz Kod ve İşaretçiler
Bölüm 19. Çok Parçacıklı (Multithreading) Programlama
Bölüm 20. Bütünleştirilmiş Kod (Assembly) Türleri ve Kullanımı
Bölüm 21. Windows Form Uygulamaları (GUI)
Ek A: UML Diyagramları
hepsiburada.com
kitapyurdu.com
ideefixe.com
Cilt 2. İleri Düzey Programlama
Bölüm 22. ADO.NET Mimarisi
Bölüm 23. ADO.NET Bağlantılı Sınıflar
Bölüm 24. ADO.NET Bağlantısız Sınıflar
Bölüm 25. DataSet Nesne Türleri
Bölüm 26. DataAdapter Kullanımı
Bölüm 27. İleri ADO.NET Konuları
Bölüm 28. XML Nedir?
Bölüm 29. .NET Framework’te XML Programlama
Bölüm 30. VB.NET 9.0 Yenilikleri
Bölüm 31. LINQ Sorgulama Yöntemi
Bölüm 32. SQL ve XML için LINQ Kullanımı
Ek A: .NET Framework Mimarisi ve Bileşenleri
Kitapların detaylı İÇİNDEKİLER bölümü için tıklayınız.

VB.NET Kitabı Yayınlandı” hakkında 30 yorum

 1. Murat

  hocam yeni kitabınızında hayırlı uğurlu olması dileğiyle başarılarınızın ve yayınlarınızın devamını dilerim bu arada asp.net kitabıyla ilgili bir gelişme varmı acaba?
  Saygılar..

  Cevapla
 2. Akgün

  Merhaba Ahmet Bey,Askerlik görevimi yeni tamamladım. Yaklaşık 5 aydır uzak kaldığım bilgisayar sektöründe yenilikleri takip etmek isterken yeni çıkan kitaplarınızı fark ettim. Daha önce web sitenizi takip ediyordum, kitap yazmış olmanızdan memnun oldum. Kafama takılan iki soru var yardımcı olursanız sevinirim.Vb.Net 2 cilt olduğu yazıyor ancak hepsiburada.com da sadece cilt 1 var. İkinci cilt şu anda basılmadı mı acaba?Programlama dilleri ile aşinalığım : Giriş-orta seviyede Visual Basic biliyor ve Microsoft Access ile VBA kodu yazıyorum ayrıca PHP ile web sitesi tasarımı yapıyorum. Daha önce Bilge Adam’ın PDF Vb.Net notlarını bitirdim ayrıca C# görsel eğitim setini satın alıp bir miktar takip ettim ancak ilerleyemedim. Bu duruma göre kendimi Vb.Net alanındamı C# alanındamı yönlendirmem gerekir tavsiyelerinizi alabilir miyim?Gösterdiğiniz ilgiye teşekkür eder, başarılar dilerim.

  Cevapla
 3. Birol Erol

  Merhaba Ahmet bey. ASP.NET kitabınız baskıdamı yoksa yazım aşamasındamı ? Valla şoyle diyim c# 2 cilt kitabınızı bitirdim :D ado.net ile eksiğim kalmadı çok şükür. Valla şu asp.net kitabınız da çıksa çok ii olacak. Uzun zmanadır delphi ile geliştiriyoruz inanın kaleminizden başka kalem okuyamıyom hocam. Programcı mantalitesine sahipsiniz kitabı okurken diyom ki heh şurasını belirtmemiş :D sorna aşağıda onuda belirtmişiniz bunu ancak kod yazan adam açıklar. Valla arkdaşla ado.net eksimizi tamamladık asp.net için kolları sıvadık sizi bekliyoz..D::D saygılarımla

  Cevapla
 4. Ahmet Kaymaz Yazar

  Merhaba Akgün,VB.NET kitabının 2.cildi şu anda basımda yakın zamanda çıkacaktır. Bundan sonra C# veya VB.NET ile mi devam edip etmemek alışkanlığınla doğru orantılı. Her 2 dilin arasında tercihini etkileyecek bir fark bulunmamaktadır. Fakat garip bir efsane olarak piyasada C# daha çok tercih edilmektedir. Burada mesele .NET teknolojisinin mantığını iyi kavramandır. C# veya VB.NET ile yazdığın çok ta önemli değil. Aldığın setten verim alamayışının nedenini bilemiyorum. C#’ın yazım biçimi mi yabancı geldi sana yoksa genel olarak .NET’mi farklı geliyor. Benim tavsiyem eğer yazım biçimine kendini alıştırırsan C# ile devam edip ardından ASP.NET konusunda kendini geliştirmendir.

  Cevapla
 5. Ahmet Kaymaz Yazar

  Birol,bu içtenlikli mesajın için teşekkür ederim. ASP.NET kitabı için biraz daha bekleyeceğiz, yayınevi bir Üniversite için “Görsel Programlama” kitabını araya aldı. Bu kış ASP.NET kitabı raflarda olur diye bekliyoruz.

  Cevapla
 6. Akgün

  Merhaba Ahmet Bey,c# yazım stili olarak zor gelmedi aksine çok daha kolay ve cazip geldi. Elimde piyasanın çok övülen ve çok eliştirilen iki yazarının birer kitabı, kendi yayınevi vb. vasıtayla kitap çıkaran bir başka yazarın, ayrıca görsel eğitim seti satan bir firmanın Cd Seti var. Sıkıntı şurada, bir şeyi bilmekle anlatabilmek çok farklı. Ayrıca en büyük problem o dilin yardım bölümünün Türkçe\’ye çevrilmiş gibi anlatılması, özelliklerinin anlatılması ve komutlarının kullanımının anlatılması. Ne yazık ki hiç bir kitapta şöyle adam akıllı eğitim esaslarına uygun ve \”Gerçek bir program\” yazarak eğitim verilmiyor, anlatılmıyor.Eğer İstanbul, Ankara vb. kentlerden birisinde olsam kursa giderdim ancak aile sahibi olunca geride birilerini bırakıp gidemiyorsunuz doğal olarak.Cevabınız için teşekkür ederim ancak ben zaten c# cilt 1 i sipariş verdim :) Bakalım sizin farkınız olacak mı diğer yazarlardan, anlatanlardan :) İlginize teşekkür eder, kaliteli ve başarılı çalışmalar dilerim.

  Cevapla
 7. MURAT

  c# yazım stili olarak zor gelmedi aksine çok daha kolay ve cazip geldi. Elimde piyasanın çok övülen ve çok eliştirilen iki yazarının birer kitabı, kendi yayınevi vb. vasıtayla kitap çıkaran bir başka yazarın, ayrıca görsel eğitim seti satan bir firmanın Cd Seti var. Sıkıntı şurada, bir şeyi bilmekle anlatabilmek çok farklı. Ayrıca en büyük problem o dilin yardım bölümünün Türkçe\’ye çevrilmiş gibi anlatılması, özelliklerinin anlatılması ve komutlarının kullanımının anlatılması. Ne yazık ki hiç bir kitapta şöyle adam akıllı eğitim esaslarına uygun ve \”Gerçek bir program\” yazarak eğitim verilmiyor, anlatılmıyor.

  Cevapla
 8. Murat

  Akgün bey benim adımı kullanarak neden mesaj göndermiş çözemedim herneyse Ahmet Hocam Papatya saolsun kitaptan umudumuzu kestik Asp.net 4.0 geldi Asp.net MVC 2.0 çıktı aynı zamanda neredeyse 1 yıl oldu halen papatya kitabınızı basacak ( kitap yanlış hatırlamıyorsam asp.net 2.0 göre çıkacak papatyanın bu tutumu sayesinde geçen zamanda teknoloji kökten değişecek biz kitabımıza kavuşana kdr asp.net 4.0 a routing eklenmesi fln misalen. ) allah sizede bunca zaman papatyaya inanan bizede( özellikle ben ) sabır versin umarım en kısa zamanda kitabınızın basılması ve bir sonraki kitaplarınızda okuyucuyu daha ciddiye alan bir yayınla çalışmanız dileğiyle..

  Cevapla
 9. Murat

  Merhaba Ahmet hocam asp.net kitabınızla ilgili bir gelişme varmı ? ne durumda ne zaman çıkacak ? vs..
  iyi çalışmalar dilerim
  Saygılarımla
  Murat

  Cevapla
 10. Murat

  Hocam Asp.Net kitabınız çıkmayacak heralde :D yıllar geçti :P daha fazla beklemeyelim mi :D bari yayınlanmayacaksa hocam pdf olarak satın veya yayınlayında bizi sizin mükemmel anlatım dilinizden mahrum etmeyin yeter mahrum bıraktığınız :F

  Cevapla
 11. Ahmet Kaymaz Yazar

  Murat,ASP.NET kitabı yakın zaman yayınlanmayacak. Başka alternatifler bakmanı tavsiye ederim. PDF olarak yayınlamak bana pek mantıklı gelmiyor. Umarım kışa kalmadan kitabı yayınlarız :)

  Cevapla
 12. Ferhat

  Ahmet Bey Merhaba,Sitenizi web’de gezinti sırasında farkettim. Seviyeli, doyurucu paylaşımlarınız için teşekkürler.Ben yaklaşık 2 yıldır vb.net ile bir şeyler yapmaya çalışıyorum. Bu süreç içinde hep “keşke c# ile devam etsem” düşüncesi taşıdım. Sizden ricam bu konuda bir tavsiyede bulunmanız; vb.net ile c# arasında “gerçekten geçmelisin” denilebilecek farklar varmı? Yoksa c#’a geçiş için vakit kaybetmek yerine, vb.net bilgisini biraz dahamı geliştirmemi?İlginiz için şimdiden teşekkürler.

  Cevapla
 13. Ahmet Kaymaz Yazar

  Ferhat,ne yazık ki gerek eğitimde birlikte olduğum gerekse piyasada tanıştığım birçok kişi bu ikilemi yaşamaktadır. C# ve VB.NET arasında yazım biçimi ve derleyici dışında hiçbir fark bulunmamaktadır. C#’ın tek farkı popüler olması, sadece .NET platformuna özgü geliştirilmiş bir dil olması ve JAVA kökenli kişilerin ilgilsini çekmesidir. Bir de piyasanın ve bu konudaki uzmanların kişilerin C#’a yönlendirmesi de bu dilin popüler olmasını sağlamıştır. Piyasadaki .NET projelerinin çoğu C# tabanlı geliştiriliyor. C#’a geçiş yapmak senin için zor olmayacaktır. Önemli olan .NET platformunu öğrenmektir.VB.NET ile bunu yapabildiğin için sadece yazım biçimi konusunda sıkıntı yaşayabilirsin. Bunu da aşacağına inanıyorum.

  Cevapla
 14. Murat Kolbay

  Hocam merhaba VB.NET Cilt.1 Kitabınız giriş seviyesi için uygunmudur. Web üzerinde araştırıken sitenizde gezinme şansım oldu keşke daha önce araştırsaydım çünkü yakın zamanda aldığım bir kitap orta ve ileri seviyede .NET platformuna benim için zorlayıcı dökümanlar ve sindirime ulaşmadan konuyu kapatan bir kitapla başlamak yorucu olmaya başladı. :)

  Cevapla
 15. Ahmet Kaymaz Yazar

  Murat,ilgin için teşekkür ederim. Bu seriler okuyucuyu temelden ileri seviyeye taşıyacak şekilde hazırlandı. Bu amaçla senin faydalı olacağını düşünüyorum. Ancak yine de az da olsa programlama dili alt yapısı olması iyi olur.

  Cevapla
 16. ufuq

  hocam kitabınız güsel olmuş ama kitap hakkında daha ayrıntılı bir link paylaşırsanız sevinirim.
  :)
  saygılar..

  Cevapla
 17. Ahmet Kaymaz Yazar

  Ufuk,mesajın için teşekkür ederim fakat daha detaylı olarak nasıl bir bilgiye ihtiyacın var anlamadım. Bu sayfada tüm içerik başıkları verilmiş. Örnek 1-2 sayfa olabilir belki.

  Cevapla
 18. Mehmet Ali

  Hocam 1 ay önce VB.net e başlangıç yaptım.Bunun yanında SQL de ögreniyorum yavaş yavaş.
  Bana VB.net C# a göre iyi geldi.C# ın gereksiz teferruatları var diye düşünüyorum.Ve anladıgım kadarıyla
  VB.netde de aynı ortamı kurabiliyoruz.Yeni oldugum için bu kadar anlayabildim tabiki.
  Benim ögrenmek istedigim şu; Ben Yazılım ve Veritabanı Uzmanlıgı için ugrasmak istiyorum.Böyle bir başlangıç yaptım.Dogru mu bilmiyorum.
  Sizden yönlendirme isteyecegim.Söyleyecekleriniz bnm için önemli olacaktır.Sizce nasıl devam etmeliyim.

  Cevapla
 19. Ahmet Kaymaz Yazar

  Mehmet Ali,doğru bir başlangıç yapmışsın. VB.NET veya C# arasında senin için yönlendirici olacak önemli bir fark bulunmamaktadır. Daha önceden bir programlama geçmişin var ise iş hayatında daha popüler olduğu için C# ile devam etmeni tavsiye ederim. Buna paralel olarak bir süre sonra WEB tarafında da kendini geliştirmen daha iyi olacaktır.

  Cevapla
 20. Mehmet Ali

  Hocam teşekkür ederim. Güzel zamanınızı alıcam,
  kusura bakmayın bir sorum daha olacaktı.Bu ülkede sirketler bir yazılımcıdan ne gibi özellikler bekliyorlar.Hangi programlama dillerini ve veritabanı programlarını bilmeli bir yazılımcı.??
  Birde WEB dediginiz olayı açar mısınız?

  Cevapla
 21. Ahmet Kaymaz Yazar

  Mehmet Ali,bu sorunun standart bir cevabı bulunmamaktadır. Firmalar, kendi özel veya sektörel ihtiyaçları doğrultusunda belli teknolojileri kullanmaya karar verirler. Kim ERP olarak SAP kullanır kimi Türkiye’deki bir yazılımı tercih eder. Kimi daha çok parası ve gücü olduğu için Oracle’a karar verir kimi de SQL Server ile yetinir. Teknoloji/Yazılım firmalarına baktığımızda Türkiye’de .NET ve SQL Server kullanılmaktadır. Buna karşılık daha gelişmiş sektörler için JAVA/Oracle kullanılabilmektedir. Firmaların ne istediğini kariyer sitelerinden daha kolayca görebilirsin.WEB derken, ASP, ASP.NET platformlarını kast ediyorum.

  Cevapla
 22. Murat

  Hocam iyi günler Asp.Net kitabınız ne oldu ?
  şubat dediniz olmadı ? mayıs dediniz olmadı ? haziran dediniz papatya temmuza almış dediniz olmadı 2-3 yıl oldu sizin kaliteli içeriğinize kavuşamadık kitabınızı bilişim dünyasına kazandıramadık ? Kitabınızı yazdığınızda 2.0 release idi şuan C# 5.0 asenkron programlama asp.net 4.0 mvc 3.0 entity framework 4.0 charting routing gündemde asp.net 2.0 kitabınız neredeyse güncelliğini yitirecek ki içindeki bilgilerin çok değerli olduğuna eminim ve halen çıkmadı son durum nedir? bu projeden vazmı geçildi ? Yıllardır bekleyişimiz sürüyor hocam acıyın bize sorun papatyadaysa konuşun çözülsün kaç kere telefon açtık zamanında çözülmüyorsa başka yayınevleriyle görüşülsün hiç olmuyorsa ciddi ciddi pdf şeklinde satın dağıtın hocam farketmez ama sizden kesin bir cevap bekliyorum C# 5.0 asp.net 5.0 asp.net mvc 4.0 çıkacak neredeyse ama biz halen 2.0 kitabımıza kavuşamadık umarım azda olsa güncelleme yapmışsınızdır size güvenerek bekledik bunca yıldır dediğim gibi sizden kesin bir cevap bekliyorum hocam ( yardım gerekli olursa mailimi verdim mail atmanız yeterli ) şimdiden cevaınız için teşekkür ederim

  Cevapla
 23. Ahmet Kaymaz Yazar

  Murat,ne yazsan haklısın. Konuyla ilgili birçok mesaj geliyor. Senin bu mesajına karşılık bir durum bilgilendirmesi yapmakta fayda var. Yayınevindeki yoğunluktan dolayı henüz VB.NET Cilt-2 bastırılamadı.Bu ay artık raflarda olmasını bekliyorum. ASP.NET kitabı yeni güncelleme ve düzenlemeler için şu anda benim tarafımda bulunuyor. Ben de ne yazık ki iş diğer yoğunluklardan dolayı eskisi kadar vakit ayıramıyorum. Müsait oldukça el atıyorum. Artık ne zaman biter ve yayınlanır bilemiyorum. Ayrıca bahsettiğin yeni teknoloji iş hayatında çok ta önemli bulmadığım için eklemeyi düşünüyorum.

  Cevapla
 24. jertal

  hocam yaaaa makaleleriniz süper yalnız.kendi sitesinizi yazsaydınız daha bi prof olurdu saygılarımla.wp olmamış hocam :D :D :D :D

  Cevapla
 25. Ibrahim U

  Merhaba,
  kitaplarinizin pdf versiyonlari var mi satista olan ,
  ben yurtdisinda yasiyorum.bu arada ideefix te satilmiyormus kitabiniz.

  Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir