Local System, Local Service, Network Service Hesapları

Kendimiz bir servis yazdığında veya SQL Server kurulumunda en çok karşımızı çıkan konusu servisi hangi kullanıcı çalıştıracak. Bu iş genel olarak Local System, Local Service, Network Service kullanıcı hesapları tercih edilir. Bu küçük yazıda bu kullanıcıların farkını belirtip SQL Server cephesinde nasıl bir tercih yapmamız gerektiğini not alacağız.
Local System : Makine üzerindeki en yetkili hesaptır. Hatta Administrator hesabından daha yetkilidir diyebiliriz. Hem yerel hem de network kaynaklarına erişebilir. Bu hesabın adı gerçekte “NT AUTHORITY\SYSTEM” olarak geçmektedir. Temelde NT AUTHORITY\SYSTEM ve Builtin\Administrators yetkilerini içerir. Bu yüzden SQL Server tarafından default olarak sysadmin rolünü alır.
Network Service : Local System / Administrator kullanıcısına göre daha az yetkili olup network kaynaklarına erişecek servis kullanıcısıdır. Bu hesabın kullanıcı adı “NT AUTHORITY\NETWORK SERVICE” olarak geçmektedir.
Local Service : Network Service kullanıcısıyla aynı sınırlı yetkilere sahip olup tek farkı network kaynaklarına erişemez. Bu hesabın kullanıcısı “NT AUTHORITY\LOCAL SERVICE” olarak geçmektedir. Bu account SQL Server veya SQL Server Agent servisleri tarafından desteklenmemektedir. Bu kullanıcı genellikle makinenin dışındaki kaynaklara erişmeyecek servisler tarafında tercih edilir.
SQL Server servisi için mümkün olduğunca Local non-system veya Service kullanıcısını kullanmak yerine bu iş oluşturulmuş bir Domain hesabının kullanılması tavsiye edilir. Ve bu domain hesabının da olabildiğince minimum yetkilere sahip olması gerekmektedir. Eğer SQL Server üzerinden dosya paylaşımı, linked server gibi network kaynak erişimi olacaksa doğru yetkilendirilmiş AD kullanıcısı tercih edilmesi daha doğru olacaktır. Ayrıca birden fazla SQL Server sunucusu varsa bunların tek bir domain kullanıcısı tarafından başlatılması yönetim kolaylığı sağlayacaktır. Eğer SQL Server’in bulunduğu makine Domain’de bulunmuyorsa yerel kullanıcı servisi kullanıcısı olarak tercih edilebilir. Tabi bu kullanıcının Administrator yetkilerine sahip olmamasına dikkat edilmelidir.
Özetle SQL Server ve alt birimlerini için mümkün olduğunca az yetkili bir kullanıcıyla çalıştırmak ve SQL Server ve Agent için ayrı kullanıcıları tercih etmek tavsiye edilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir