C# Kitabı – Programlama Dili ve Yazılım Tasarımı

Başlangıç ve ileri seviye için tek C# Kitabı

Bu kitap, yeni nesil yazılım geliştirme platformu olan .NET teknolojisinin mimarisini ve tam anlamıyla nesne yönelimli bir dil olan “C# programlama” dilini öğretmeyi amaçlamaktadır. Bununla beraber yazılım geliştirme süreçinde karşılaşılan güçlüklerin nasıl aşılacağını ve sağlam bir yazılım tasarımının nasıl oluşturulacağını ele almaktadır.
Kitap, nitelikli konu seçimiyle, sade ve düzgün Türkçe kullanımıyla, her bölümün sonunda verdiği özet ve sorularla, gerçek projelerden alınmış örneklerle, yeni gelişmeleri de içeriyor olmasıyla gerek yeni öğrenen gerekse deneyimli uygulama geliştiriciler için vazgeçilmez bir başvuru kaynağı niteliğindedir.
Ayrıca konuları yüzeysel değil bir mühendis yaklaşımıyla ayrıntılı ele alması bakımından üniversitelerin Bilgisayar Mühendisliği, Matematik-Bilgisayar, Yönetim Bilişim Sistemleri, Endüstri Mühendisliği, Yazılım Mühendisliği gibi mühendislik ve sosyal bilimlerde dört yıllık lisans ve meslek yüksek okulu öğrencileri için de yararlı bir ders kitabı olma özelliğindedir.
Cilt 1. Programlama İlkeleri
Cilt 2. İleri Düzey Programlama
Kitabı satın almak için aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz.
hepsiburada.com
kitapyurdu.com
İÇİNDEKİLER Bölümü İçin Tıklayınız.

Önsöz
.NET Framework hakkındaki en son güncel bilgileri içeren bu kitabın Microsoft yazılım platformunu öğrenmek isteyen yazılımcılara ve sektöre girmek üzere hazırlanan öğrenci arkadaşlarımıza yol gösterici olacağını düşünüyorum.
Türkçe teknik içerik yazılım sektöründe önemli bir eksiklik olarak durmaktadır. Bu çalışmanın da böylesi önemli bir açığı da kapatacağına inanıyoruz. Kitabın içeriğinin sadece teorik bilgi ile sınırlı kalmaması ve yazarın profesyonel hayattaki deneyimlerini de okuyucu ile paylaşıyor olması zengin içeriğine daha da fazla değer katmaktadır.
Bu kitapla Ahmet KAYMAZ’ın sektörümüze önemli bir katkı sağladığını düşünüyor ve kendisini böylesi ayrıntılı ve titiz çalışması dolayısı ile kutluyorum.
Mehmet EMRE
Microsoft Türkiye

C# Kitabı – Programlama Dili ve Yazılım Tasarımı” hakkında 36 yorum

 1. Efkan

  Merhaba,Bu iki cilt piyasadaki en geniş kapsamlı(hepsi bir arada) Türkçe C# kaynağı olduğunu sanıyorum.
  Bu arada 2. cilt için yayın tarihini hiç bir yerde bulamadım. Yüzeysel geçmek yerine kapsamlı ciltler halinde yayınlara piyasanın ihtiyacı olduğunu düüşnüyorum. Türkiyede Referans kitaplarının sayısı oldukça az(.Net ile WPF, WCF, Silverlight ya da Java teknolojilerinin referans kitapları). Başarılarınızın devamını diliyorum.

  Cevapla
 2. Ahmet Kaymaz Yazar

  Efkan,yayınevinin yoğunluğundan dolayı 2.cilt basıma ancak verilebildi. Yarın matbaadan çıkıyor. Haftasonu itibariyle kitap sitelerine konulur diye ümit ediyorum.Referans kitap konusundaki düşüncelerine katılıyorum. Özellikle üniversitelerde bu açığın daha da etkili olduğunu ve popüler yaklaşımlar yerine akademik bir zeminle yazılmış kitapların daha etkili olacağını düşünüyorum.

  Cevapla
 3. Efkan

  Akademik zemine çok ihtiyacımız var. Bazı sektörler yazılıma olan inancını yitirmiş ya da daha doğru tabirle bakış açılarını değiştirmiş durumda(tekstil gibi). Bunun sebebi yazılım mühendisliğini(‘zaten temelde tecrübeler üzerine kurulu’ yazılım yaşam döngüsünü hiçe sayarak, maliyet analizi, geliştirme metodolojilerini) kullanmadan proje geliştiriliyor ve bu projelerin %40 ı 1-2 yıl içinde, %10 u 3-4 yıl içinde “çöp” haline geliyor. Kalan %50 başarılı mı? Bu şartlarda bence evet :)

  Cevapla
 4. Ferdi

  Hocam Merhaba,C#, VB.NET, ASP.NET Kitap Serisi için yaptığınız ön açıklama beni oldukça heyecanlandırdı. Uzun sayılmayacak bir zamandır programcılıkla uğraşıyorum. Piyasadan 3-5 kitap satın aldım ancak kitaplarda ki uygulamalar ve örnekler gerçek hayattaki ihtiyaçlardan o kadar uzak ki bir çoğu ticari kaygılarla yazılmış. Tabiri caizse ses var görüntü yok. Sizin iş hayatının içindeki insanlar ile çalışmış olmanız eminim bu kitapları içerik ve kalite olarak diğerlerinden daha yukarı taşıyacaktır. Acaba bu kitap serinizin VB.NET bölümü ne zaman piyasada olur?

  Cevapla
 5. Ahmet Kaymaz Yazar

  VB.NET kitabı şu anda yayınevinde rutin işlemlerden geçmektedir. Bu ay yayınevine bağlı olarak basmayı düşünüyoruz. Herhangi bir kitabın tüm açıkları kapatabileceğini veya onun ideal olduğunu, herkes için faydalı olabileceğini ifade etmem gerçeklikten uzak olur. Her okuyucunun kendini yakın hissettiği veya daha faydalı bulduğu kitaplar mevcuttur. Dolayısıyla “C# veya VB.NET öğrenilecekse kesinlikle şu kitap alınmalıdır” demek çok anlamlı olmayacaktır. Hiç faydasını görmedim dediğimiz bir çok kitap başkası için faydalı olmuştur. Benim kitaplarım da kimine fayda sağlayacak kimine sağlamayacaktır. Bu yüzden VB.NET kitabım çıktığı zaman herhangi bir kitapevine gidip seçtiğiniz bir konuyu ayaküstü okumanızı tavsiye ederim. Bu şekilde daha sağlıklı değerlendirme yapmış olursunuz. Ticari kaygı konusunda kesinlikle katılıyorum. Kitaplarım için şu söyleyebilirim ki; kitapları ticari kaygıdan ziyade sadece aynı mesleği paylaştığım insanlara faydalı, her zaman hor görülen Türkçe kaynak boşluğunu doldursun diye yazdım. Şu ana kadar bu kitaplar için harcadığım zaman ve maddi kaynağı bu kitapların satışlarıyla da elde edeceğimi de sanmıyorum :) .

  Cevapla
 6. Ferdi

  Verdiğiniz bilgi için teşekkür ederim. Yayın evinizin internet sayfasından kitabınızın çıkışını takip edeceğim. Ve önerdiğiniz gibi bir incelemeden sonra eğer karar verirsem kitabınızı satın alacağım.

  Cevapla
 7. Emrah

  Merhaba Ahmet Bey Ben Yaklaşık Olarak 12 Yıldır(Şuan 21 Yaşındayım) Yani Çocukluğumdan Beri (Ilk Olarak Web Tasarımından Başlayarak) Programlamaya Gönül Vermiş Biri Olarak Askerliğim Dönemince Programlamaya Olan Yatkınlığımı Kaybetmemek İçin İleri Düzey İyi Anlatımlı Bir CSharp Kitabı Arıyordum Ele Aldığınız Konular Gerçektende Şimdiye Kadar Microsoft Yayınlarında(Kitap Bende Mevcut) Bile Bahsi Geçmeyen Konular Gerçekten Bu Özveriniz Ve Geleceğe Dair Düşüncelerinizden Dolayı Sizi Tebrik Etmek İstedim Şuan Kitabınız Bende Yok Ama Kitapyurdu Sepetime Eklendi Ve En Kısa Zamanda Kitaplığımdaki Yerini Alacağındanda Kuşkum Yok Umarım İlerleyen Zamanlarda Bizi Daha İyi Aydınlatacağınız Ve Türkiye’nin Önündeki(Teknoloji için Olan) Karanlık Tarafı Siz Ve Sizin Gibi Üstadlarımızla Aydınlık Bir Geleceğe Dönüştürebiliriz
  Bu Kitabınız İçin Size Çok Çok Teşekkürler Aylardır Araştırıyordum Başarılarınızın Devamı Dileğiyle İyi Çalışmalar Dilerim..

  Cevapla
 8. Ahmet Kaymaz Yazar

  Sevgili Emrah,çalışkanlığın ve konuya olan duyarlılığın için kendinle gurur duymalısın. Bu konularla sadece üniversite döneminde tanışmış biri olarak sana imrenmedim değil :) . Umarım programlama boyutunu sadece bir kod geliştirici olarak devam ettirmek yerine algoritma ve analiz süreciyle güçlendirirsin. Çünkü Türkiye’de IT sektörünün sıkıntısı kod yazan kişilerin eksikliği değil IT tabanlı yönetim-işletme bakış açısının olmaması ve etkin projelerin çıkmamasıdır. Umarım kitaplar senin için faydalı olur.

  Cevapla
 9. Emre

  Hocam merhabalar,
  Cilt 1. Programlama İlkeleri
  Cilt 2. İleri Düzey Programlama
  iki kitabınızda aldım ve gerçekten elimden bırakamadım oldukça güzel bir türkçeyle ve anlaşılır yazılmış.Diğer kitaplar gibi VİSUAL Studio reimleriyle kuru kalabalık değil.Bunca zamandır aklıma takılan bir çok şeye cevap buldum nedenlerini çok iyi anlatmışsınız..
  ASP.Net kitabınızı da sabırsızlıkla bekliyorum..Sizden tek ricam Mümkünse bu iki kitabınızdaki özet sorular kısmındaki soruların kaynak kodlarını blogunuza veya nasıl uygun görürseniz bir yere eklemeniz.Sonuçta ugraşıyoruz yalnız bazen takılıyorum bazı yerlerde.bir sonraki kitaplarınızda da bu konuya önem verirseniz çok güzel olur..iyi çalışmalar

  Cevapla
 10. filiz

  iyi günler ben bişey sormak istiyodum ben visual basic ve c# programlama dilinin aynı kitapta olduğu bi kitap istiyorum acaba hangi yayın daha iyidir bilen biri cevaplarsa sevinirim acil lazım

  Cevapla
 11. Ahmet Kaymaz Yazar

  Aslında C# ve VB.NET kitaplarımı “İki dil birden” ismiyle yayınlamayı düşünüyordum fakat yaptığım araştırmalarda bu tür kitapların pek tutulmadığını farkettim. Bu şekilde bir kitap bulmak çok zor. Bildiğim kadarıyla Türkçe böyle bir kitap bulunmamaktadır.

  Cevapla
 12. ismail

  Ahmet hocam merhabalar, yazılımla ilgilenmekteyim, fizik okuyorum, okulda c gördük. ben kendimi geliştirmek istiyorum. kendimce yaptığım araştırmalardan sonra c#.net in piyasada geçerliliği olan bi dil olduğunu farkettim, sitenizi inceledim. bu anlamda işe nerden başlamalıyım, bana ne önerebilirsiniz hocam, sadece c biliyorum ama c# öğrenmek istşyorum, tabi bunun yanında sql mi oracle mi öğrenmeliyim ve nasıl öğrenebilirim.. tüm önerileriniz için şimdiden çok teşekkür ederim hocam, saygilarimla..

  Cevapla
 13. Ahmet Kaymaz Yazar

  İsmail,buna benzer mesajlar çok gelmektedir. Kişiye özel bir durumu gözönünde bulundurmayarak aynı şeyi söylüyorum. İyi bir yazılımcı olmak için C, C# dillerini bilmek ve veri tabanı olarak SQL Server’i programlama ve yönetimsel olarak öğrenmek gerekmektedir. Oracle’i öğrenerek çıtayı biraz daha yükseltmiş olursun. Ama bence birçok şeyi öğrenmek yerine örneğin iyi bir SQL Server veya Oracle uzmanı olmanda her zaman daha fayda vardır. Fakat Türkiye’nin şartlarına göre birçok şeyi aynı kişi yaptığından dolayı bunlarla birlikte kendini Webte de (HTML, ASP.NET, AJAX) geliştirmen gerekmektedir.

  Cevapla
 14. kara

  mrh lar web programlama işi yapmak istiyorum az da olsa c# ve asp.net bilgim var.c# asp.net ve sql server öğrenmek istiyorum.en bastan nereden baslamalıyım düzenli bi şekilde..yardımcı olursanız sevinirim.

  Cevapla
 15. Ahmet Kaymaz Yazar

  Kara,bu süreç için Internet’teki kaynakların ve başucunda referans bir kitabının olması faydalı olacaktır. En önemlisi bol bol proje geliştiriyor olmandır. Aklına gelen birçok iş için Web uygulamaları geliştirmen bilgini güçlendirecektir.

  Cevapla
 16. Mert

  Merhabalar Ahmet hocam ben kitabınızı bu gün yarın alıcam yorumlar gayet güzel 17 yaşındayım 3 4 yıldır proğramayla ilgiliyim iki sorum olucaktı c# kitabınızda .net anlatılmıyormu zaten ayrıca bir asp.net kitabı almaya gerek varmı ? ve iş imkanları için sizce oracle mi sql server mi öğrenmemiz daha yararlı olur siz hangisini öneriyorsunuz şimdiden çok teşekkürler.

  Cevapla
 17. Ahmet Kaymaz Yazar

  Mert Merhaba,C#, .NET’in resmi programlama dilidir. Kitapta .NET ve c# dili anlatılmaktadır. Uygulama olarak konsol ve Windows uygulamaları anlattım. ASP.NET konusu için ayrıca kitap alman gerekecek. İş imkanı konusuna gelince. Sorduğun sorunun yanıtı o kadar göreceli ki. Ama sana SQL Server ile başlamanı tavsiye ederim.

  Cevapla
 18. Ahmet

  Merhaba hocam,
  Ben 2 yillik myo mezunuyum. Ekonomik nedenlerden dolayi kucuk yastan beridir Ticaret ile ugrasiyorum. Ayni zamanda isletme mezuyum. Unv. Yillarinda basic programlama vardi. Onu ogrendik. Biz mezun oluncada c cikti. İslerin yogunlugu derken hersey orda kaldi. Simdi isler buyudu ihtiyaclarda. Bircok kucuk elektronik aygit ithal ediyorum. Ureticiler kaynaklodlari paylasmiyorlar. Piyasadaki programcilarda program icin fabrika kuracak para talep ediyorlar. Kisaca gecte olsa ben bir proglama dili ogrenip kendi isimi kendim halledebilirmiyim? Evet ise nerden? Nasil? Baslamaliyim? Bana yardimci olurmusunu?
  Tesekkurler

  Cevapla
 19. Mustafa DUMAN

  C# Programlama Dili ve Yazılım Tasarımı (1.cilt) Kitabınızdan çok etkilendim bunu bitirdikten sonra 2. cilt i sipariş etmek istiyorum malum öğrenci olduğum için ard arda alamıyorum kitapları kitabınızdan o kadar etkilendim ki içime korku düştü ben bitirene kadar 2. cilt piyasada kalmazsa ve bi daha basılmazsa nasıl bulurum diye :) Bu dediklerimde çok ciddiyim :) Kitapların basımı özellikle 2. cilt in basımı ne zaman kadar devam edecek? teşekkürler elinize emeğinize sağlık.

  Cevapla
 20. Ahmet Kaymaz Yazar

  Mustafa,yorumların için teşekkür ederim. Kitapların basımı daha çok devam edecektir. Yeterince vaktimiz var :)

  Cevapla
 21. Muhammed

  Bi Eleştiride bulunmak istiyorum. verdiğiniz örnekler çok önemli öğrenmemiz açısından kitap kapağında yeni başlıyanlar içinde yazıldığını söylemişsiniz. c# cilt 1 sayfa 54 te mesela bi örnek vermişsiniz. Class1 OrnekNesne1 = new Class1 ();
  OrnekNesne1.X = 100;
  Class1 OrnekNesne2 = OrnekNesne1;
  OrnekNesne2.X = 150;
  Console.Write (OrnekNesne1.X);
  Sonuç=150 gelcek demişsiniz C# ı Hiç bilmeyen biri Mesela Ben bu verdiğiniz örneği gider aynen bu şekilde Vs Studio ya yazar ve dos ekranında dener exe dosyası oluşacak mı diye ve Dos ekranında hatalar çıktığını görüncede hayal kırıklığına uğrar ben nerde yanlış yaptım kitapta böyle yazılmış diye.kodların öncesinde ve sonrasında yazılacak olanları keşke kitaptaki örnekte belirtseydiniz enazından ben ve benim gibi olanların Umutlarını kırmamış Olurdunuz. Teşekkürler.

  Cevapla
 22. Ahmet Kaymaz Yazar

  Muhammed,o örneğin amacı bir değişkenin değerinin başka bir değişkene aktarılırken “Değer Türü” ile “Başvuru Türü” tarafındaki farkı göstermek içindir. Bu nedenle Class1 isimli sınıfın adı veya içeriği önem arzetmemektedir. Buradaki meramımız OrnekNesne1 ve OrnekNesne2 isiml değişkenlerin değer değil adres temsil ettiklerini anlatmaktır.Ayrıca bu kitapların en önemli özelliği her defasında tüm kod bloğunu vermek yerine sadece o paragrafla ilgili kısmı paylaşmak, göstermektir. Yani bir bütün olarak değerlendirilmesinde fayda var :)

  Cevapla
 23. Muhammed

  Hocam Tamam siz orda neyin nasıl olduğunu farkları vs göstermişsiniz ama verdiğiniz örneğin sonunda Sonuç=150 gelecektir diye yazınca bende hemen atladım örneği yazarsam ekranda sonuç=150 gelicek diye ama kodları girdikten sonra bi sürü hata mesajı çıktı ve buda benim moralimi bozdu :( verilen örnekleri nasıl yazmamı ve çalışmamı önerirsiniz lütfen yardımcı olun

  Cevapla
 24. Mustafa ÖZER

  Ahmet hocam c# kitaplarınızdan 1 ve 2.cildi satın almak istiyorum fakat 2.cilt için her yerde tükendi yazıyor. Nasıl edinebilirim? 2 kitabınızı da almak istiyorum. Bizi kitaplarınızdan mahrum etmeyiniz lütfen.

  Cevapla
 25. Ahmet Kaymaz Yazar

  Arkadaşlar,

  bundan böyle bu 2 cilt yerine sadeleştirilmiş tek kitap olarak çıkarılması düşünülmektedir. Bu yıl yetiştirmeye çalışacağım. Kitapçılarda stok bulunmamaktadır. Birkaç kişiyi yayınevine yönlendirdim. Papatya Yayıncılık’ı arayıp varsa ellerindeki stoktan bir tane gönderebilirler belki.

  Birleştirilmiş – Sadeleştirilmiş baskının daha faydalı olacağı kanısındayım. Umarım en kısa zamanda baskıya yetiştiririz.

  İlginiz için teşekkür ederim,

  Cevapla
 26. Tuğrul Kılıç

  Hocam ben sizin bu 2 kitabınızı almak istiyorum fakat 2. cilt yok nereden temin edebilirim kitabı acaba?
  Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

  Cevapla
 27. Mustafa Özer

  Ahmet hocam asp.net ile ilgili bir kitap çalışmanız varmış önceden hala devam ediyor mu?

  Veri yapıları ve algoritmaları ile ilgili kitap çalışmanız olacak mı?

  Cevapla
 28. Ahmet Kaymaz Yazar

  İlyas selam,

  C# kitapları tek cilt ve içeriği özetlenmiş olarak yeniden basılacak. Fakat yoğunluktan bu sene yayın evine veremedim. Bu sezon en kısa zamanda basımda olacaktır.

  İlginiz için teşekkür ederim,

  Cevapla
  1. ilyas yurt

   teşekkürler hocam. sizden rica etsem kitabınız basıldığında haber verseniz. sabırsızlıkla bekliyoruz

   Cevapla
 29. Baran

  Hocam şahsen ben de özellikle ikinci cildi arıyorum fakat bulunmıyor. Yeni baskıyı inşallah en kısa zamanda yayınlarsınız. İyi çalışmalar dilerim.

  Cevapla
 30. Ahmet Kaymaz Yazar

  Kenan merhaba,

  Haklısın bu konuda taleplerle ilgili sıkıntı yaşıyoruz. Ama artık bende bile yok. Bu sene bitmeden yenilenmiş tek cilt olarak çıkarılacak.

  İlginiz için teşekkür ederim,

  Cevapla
 31. Hüseyin Burak

  Ahmet Bey merhaba;

  Ben ilk cildini almak istiyorum ama belirttiğiniz linklerde satışlar kapalı, bazı internet sitelerinde de satılıyor ama güvenemedim. Ne zamana tekrardan hepsiburada ve kitapyurdunda satışa çıkmış olur kitaplar? Son 3 haftadır C#çalışıyorum ve çok şeyi öğrendim. Bilgilerim sıcakken sizinde kitabınız ile bilgilerimin temelini sağlamlaştırmak istiyorum.

  Cevapla
 32. Ahmet Kaymaz Yazar

  Hüseyin Bey merhaba,

  inşallah bu yıl içerisinde yeni basımı yetiştirmiş oluruz. Kitabı biraz daha üniversitelerde ders kitabı olarak okutulacak şekilde güncellediğimiz için zaman aldı. İlginiz için teşekkür ederim.

  Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir