SQL Server 2005’de default trace

Database üzerinde yapılan işlemleri takip etmek, kaynak tüketimlerini gözlemlemek özellikle çalıştırılan querylerdeki darboğazları öğrenmek için Sql Server’in Profiler aracı kullanılarak trace işlemi yapılır. Profiler aracı, belirlediğimiz bir zaman diliminde verdiğimiz kriterler bazında gerçekleşmiş olayların ve bu olaylar sonucu CPU’da harcanan zaman ve I/O okuma & yazma süresi gibi değerlerin takip edildiği bir ortamdır. Sql Trace işlemleri birçok database tarafından desteklenmektedir. Oracle tarafında bu trace bilgilerine ulaşmak için TKPROF aracı kullanılır. SQL 2005, Profiler ismini SQL Profiler olarak değiştirip Performance Tools menüsü altında sunmaktadır. Burada SQL Server 2005’in güzel bir özelliğinden bahseceğiz. SQL Server 2005, default trace kaydı sunar. Böylece sistem yöneticisinin, Profiler aracını açmaksızın SQL Server’in performansını izlemesi sağlanmaktadır.
Trace kayıtları, SQL Server’in kurulduğu klasördeki LOG klasöründe .trc uzantılı dosyalar olarak tutulur. Bu dosyaların sorgulanması için de fn_trace_gettable fonksiyonu kullanılır.

 1. EXEC sp_configure ‘default trace enabled’, ‘1’;

SQL Server 2005’de default trace” hakkında 3 yorum

 1. Ahmet Kaymaz Yazar

  Yazının son paragrafında sp_configure yordamıyla bu işlemin nasıl engelleneceği yazılmıştır.

  Cevapla
 2. ozlem

  peki bu profiler aracılığı ile sql de gerçekleşen tüm işlemleri dakikası dakikasına C# ile kontrol ve kayıt etmek mümkünmü..Mümkünse nasıl yapabiliriz

  Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir